Sākums > Jaunumi
Jaunumi
Par muzeju
Programma
Informācija
Attēlu galerija
Atbalstītāji
Rezidence
Ojārs Feldbergs
Ilgtermiņa darbības stratēģija
Iepirkumi
Jāņu nakts Pedvālē
15.06.2012.

Līgo vakarā, Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā notiks Jāņu nakts rituāliem veltīta laikmetīga uguns, skaņas un kustību izrāde „Atdzimšana” – japāņu izcelsmes amerikāņu tēlnieka Tomasa Matsudas un buto mākslinieces Simonas Orinskas kopdarbs.

 

Izrāde sāksies 23. jūnija vakarā plkst 22.00. Kopā ar Tomasu Matsudu un Simonu Orinsku tajā piedalīsies multimāksliniece Skaidra Jančaite no Lietuvas un skaņu mākslinieks Artis Gulbis, kā arī Buto studijas audzēkņi. Izrādē „Atdzimšana” mākslinieki interpretēs saulgriežu rituālus, tēlos un zīmēs atklās cilvēka un dabas attiecību mistēriju.

 

Izrāde notiks ap Tomasa Matsudas vides mākslas objektu „Purifikācija”. To veido divi vertikāli koka stabi un akmeņu aplis – kā divi cilvēki simboliskā telpā. Tomasa Matsudas darbos japāniskā domāšana savienojas ar Amerikas indiāņu tradīcijām, un laikmetīgā formā tiek interpretēti seno kultūru rituāli. Simonas orinskas Buto studijas veidotā performance „Zīme” izrādes laikā Tomasa Matsudas mākslas objektā ietvertajam vēstījumam tiks piešķirs procesuāls raksturs. Atbilstoši Jāņu tradīcijām, nozīmīga loma performancē būs atvēlēta ugunij. Tiks dedzināti vertikālie koka stabi mākslas objektā un virs akmeņu apļa uzkrautais zaru vainags. Akmeņiem sakarstot, akmeņu aplis tiks apliets ar ūdeni, veidojot dūmus un garaiņus, kuri, paceļoties gaisā, nesīs centrālo tēlu simboliski izteiktos vēstījumu Lielajam Garam.

 

Buto studijas performance „Zīme”, kura īstenosies Tomasa Matsudas objektā „Purifikācija”, interpretēs dažādu kultūru kodus un arhaiskos pirmsākumus laikmetīgā mākslas valodā, stāstot par radīšanas un attīrīšanās rituālu, cilvēka apziņas pārveides ceļu. Performance balstās japāņu un indiāņu mītos, baltu rakstu zīmēs un personificētā, kustībās un skaņās izdzīvotā auglības rituālā, kas ir saulgriežu nakts būtība. Performance pauž spriedzi un katarsi un ir kā simbolisks akts, kas, līdzīgi kā senie rituāli, attīra dvēseli. Kopīgo sakņu apzināšana liek būt stiprākiem un iemiesotiem pašiem savā Zemē, kultūrā un tautā.

 

Visi interesenti tiek aicināti pavadīt sauli tās nakts gaitā un atkal sagaidīt to no rīta. Jāņu rītā, plkst. 4:00, Ojārs Feldbergs atkal aicina puišus pulcēties Jāņu rīta vīru rituālajam skrējienam un meitas – peldei rasotā pļavā.

« Atpakaļ
Copyright © 2013 Open-Air Art Museum at Pedvale. All rights reserved.