Sākums > Jaunumi
Jaunumi
Par muzeju
Programma
Informācija
Attēlu galerija
Atbalstītāji
Rezidence
Ojārs Feldbergs
Ilgtermiņa darbības stratēģija
Iepirkumi
Apskatāmi budisma tradīcijas iedvesmoti mākslas darbi
22.08.2011.

Sestdien, 20. augustā, Pedvālē ar svinīgu rituālu tika atklāts mākslinieka Tomasa Matsudas (ASV) vides mākslas objekts „Skaidrais ūdens” un granīta skulptūriņa „Džizo”.

Objektu „Skaidrais ūdens” veido četru akmeņu kompozīcija, kurā ietverts daudznozīmīgs stāsts par akmenī paslēptu vēstījumu – dzīvi, mūžību un ūdens nozīmi dzīvības procesos. Kompozīcijas centrālajā akmenī ir iekalts aplis, kurā attēlota lotosa ziedlapiņu virkne un sniega kristāls, kura centrā, savukārt, attēlots tradicionāls budisma simbols – mūžības ritējuma zīme.

Mākslinieks T. Matsuda stāsta: „Ar šo vides mākslas objektu es vēlos akcentēt ūdens nozīmīgumu. Tīrs, skaidrs ūdens ir izdzīvošanas pamatā un šobrīd pasaule sāk izjust tā trūkumu. Es izvēlējos sniega kristāla simbolu, jo sniegs, kā dabas parādība, ir svarīgs Latvijā. Tas izgaismo tumšos rudens un ziemas rītus un vakarus. Arī manā darbā izmantotie laukakmeņi saistās ar sniegu un ledu – tos Ledus laikmetā uz Latvijas teritoriju atstūma šļūdoņi no Skandināvijas. Amerikas indiāņi tic, ka visam šajā pasaulē ir dzīvība. Akmeņi ir kā vectētiņi. Manā darbā šāds „vectētiņš” glabā sevī skaidru ūdeni, kas lietus veidā nācis no debesīm. Līdz ar to objektā „Skaidrais ūdens” apvienojas dažādi elementi – lietus, sniegs, ledus un granīts.”  

Atklāšanas ceremoniju mākslinieks iesāka ar lūgšanu par mieru pasaulē.

Klātesošie viesi varēja iepazīties ar vēl vienu T. Matsudas darbu, kas ir īpašs mākslinieka dāvinājums Pedvāles Muzejam un tā apmeklētājiem. Turpmāk Pedvāles pastaigu takā būs apskatāma T. Matsudas veidotā granīta figūriņa „Džizo”.

„Džizo” (Jizō) ir viens no Budisma svētajiem, kurš īpaši populārs kļuvis japāņu kultūrā. Džizo ir aizbildnis bērniem, sievietēm mātes cerībās, ceļiniekiem un svētceļniekiem. T. Masuda budisma tēlniecību ir apguvis Japānā, un viņa dāvinātais Džizo ir veidots atbilstoši budisma tradīcijai.

Ar šo jauno darbu atklāšanu Pedvāles parks ir ieguvis divus īpašus, garīgi piepildītu vēstījumu nesošus darbus, un Pedvāles viesi ir aicināti iepazīties ar šiem un arī citiem sezonas „Akmens. Telpa” laikā tapušajiem mākslas darbiem līdz pat sezonas noslēgumam oktobrī.

Mākslas darbi tapuši ar ASV vēstniecības Rīgā atbalstu.

Attēlu galerija

« Atpakaļ
Copyright © 2013 Open-Air Art Museum at Pedvale. All rights reserved.