Sākums > Jaunumi
Jaunumi
Par muzeju
Programma
Informācija
Attēlu galerija
Atbalstītāji
Rezidence
Ojārs Feldbergs
Ilgtermiņa darbības stratēģija
Iepirkumi
Apskatāmi jauni mākslas darbi
03.08.2010.

Turpinot radošo sezonu „Akmens. Krāsa” Pedvāles brīvdabas muzejs skatītājiem piedāvā jaunu izstādi krodziņā Dāre un jaunu skulptūru parka pastāvīgajā ekspozīcijā. No 3. augusta apskatāma igauņu mākslinieka Andrusa Jonasa gleznu izstāde „Aledoia” un somu tēlnieka Bjarnes Lonrosa skulptūra „Lielā vāze maniem rododendriem”.

Igauņu gleznotājs, instalāciju un performance mākslinieks Andruss Jonass (Andrus Joonas) savus darbus Pedvālē ir veidojis vairakkārt. Parkā bijušas apskatāmas viņa veidotās brīvdabas gleznas, Pedvālē viņš ir radījis vairākus gleznu ciklus, kā arī dažādos radošajos pasākumos ir piedalījies ar savām izaicinošajām un pārsteidzošajām performancēm. Latvijā Andrus Jonas plašāk zināms ir arī pēc lielās retrospektīvās izstādes „Ceļš uz zudušo pilsētu”, kas 2008. gadā notika Rīgas Mākslas telpā.

Izstādē „Aledoia” krodziņā Dāre apskatāmas ziedu gleznas, kurām Andrusa mākslā ir ļoti īpaša vieta. Viņa gleznās ziedi tiek attēloti piesātināts, dziļās krāsās, formas ir nosacītas, vienkāršas un reizē tajās nojaušami ne tikai augi, bet arī ainavas, emocijas, sajūtas, cilvēka klātbūtne. Nereti šīs gleznas tiek uztvertas kā erotiski, jutekliski darbi, bet pats mākslinieks skaidro, ka ziedu formās un to kombinācijās viņš meklē ideālo pamatformulu, no kuras radīts viss esošais. Tās var tik skatītas arī kā krāsu un formu meditācijas, kā dažādu dvēseles stāvokļu atspulgs vai arī kā autora pašatklāsmes.

Savus meklējumus Andruss sauc paša radītā vārdā – Aledoia. Vārdam nav tulkojuma, bet to varētu skaidrot kā apzīmējumu katram solim, ko mākslinieks noiet mākslas un personīgās attīstības ceļā. Aledoia – tas ir Andrusa Jonasa mākslas ceļš, viņa ceļojums sevī.

Andruss Jonass ir arī spilgts un labi pazīstams performance mākslinieks, kurš regulāri piedalās starptautiskos performance festivālos. Izstādes „Aledoia” atklāšanā 3. augustā mākslinieks skatītājiem piedāvā performaci „Brīnumputns un baltais kuģis”.

Somu mākslinieks Bjarne Lonross (Bjarne Lonnroos) savu jauno skulptūru Pedvālē veidojis kā materiālu, masu, formu un krāsu spēli. Tēlnieks uzskata, ka granīts ir materiāls, kas ir pietiekami spēcīgs, lai tajā radītos darbus nevajadzētu papildināt ar sarežģītiem konceptuāliem skaidrojumiem. Skulptūra „Lielā vāze maniem rododendriem” ir radīta domājot par to, ka arī granīta skulptūra var būt viegla un gaisīga. Mākslinieks darbā izmantojis granīta detaļas, kuras no Somijas atvedis uz Latviju, tādejādi arī spēlējoties ar ideju par to, ka mazu gabaliņu no savas zemes viņš pārceļ uz Pedvāle ainavu, kur Somija akmens pārtop jaunā mākslas darbā.

Pedvāles muzeja sadarbība ar mākslinieku Bjarni Lonrosu veidojusies vairāku gadu garumā, un ir ieceres to turpināt, papildinot brīvdabas ekspozīciju ar vairākiem jauniem somu tēlnieku darbiem.

Attēlu galerija. Bjarne Lonross

Attēlu galerija. Andruss Jonass

« Atpakaļ
Copyright © 2013 Open-Air Art Museum at Pedvale. All rights reserved.