Sākums > Jaunumi
Jaunumi
Par muzeju
Programma
Informācija
Attēlu galerija
Atbalstītāji
Rezidence
Ojārs Feldbergs
Ilgtermiņa darbības stratēģija
Iepirkumi
Atklāts zemes mākslas objekts „Krusta griezums”
10.08.2009.

Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā 9. augustā tika atklāts Taņas Premingeres (Izraēla) zemes mākslas objekts “Krusta griezums”.

Darbs „Krusta griezums” ir veidots no zemes un tā izmēri ir 75 m x 60 m, augstums – 4,5 m. Objekta forma veido krusta zīmi – divas viena otrai šķērsām pārvilktas platas un dziļas vagas, kas atver zemi, atklājot skatienam augsnes slāņus. Šis objekts ir viens no lielākajiem un vērienīgākajiem Pedvālē jebkad tapušajiem darbiem, un tas ir īpašs arī tādēļ, ka tajā nav izmantoti nekādi citi materiāli tikai Pedvāles zeme un zāles slānis.

Māksliniece sava darba ideju saista ar dažādās kultūrās pazīstamo tradīciju cilvēka ķermenī veidot iegriezumus, kas ir statusa, cilts piederības, iegūtās pieredzes zīmes. Arī zeme ir miesa, kurā kā rētas paliek cilvēka atstātas zīmes. Taņas Premingeres mākslas darbs ir kā rituāls griezums zemē – zeme ir miesa un zāle ir zemes āda. 

Atklājot Taņas Premingeres objektu „Krusta griezums”, mākslinieki un viesi devās pastaigā pa Pedvāles muzeju līdz Briņķu pakalnam, kurā atrodas jaunais mākslas darbs. Tā kā darbs ir veltījums zemei, tad arī atklāšanas laikā zeme tika pagodināta ar dziesmām un radošiem rituāliem. 

Dūdu un bungu pavadībā, degot četriem ugunskuriem, noritēja Ojāra Feldberga performance „Sēšana krustā”. Tās laikā Taņa Premingere un Ojārs Feldbergs, ejot caur objektā „Krusta griezums” izveidotajām vagām, kaisīja smiltis, līdzīgi kā zemnieks tīrumā sēj graudus. Taņa Premingera īpaši šai performancei bija atvedusi sarkanu smilti no Izraēlas, bet Ojārs Feldbergs objektā izkaisīja baltas Latvijas jūrmalas smiltis. Pēc tam visi klātesošie tikai aicināti izstaigāt objektu un tuvumā apskatīt atvērto zemi.

Pasākumā piedalījās arī Izraēlas vēstnieks Latvijā Hens Ivri Apters un Talsu novada domes priekšsēdētājs Miervaldis Krotovs.

Pēc pasākuma svinīgās daļas sanākušie viesi tika cienāti ar Pedvāles īpašo dzērienu „Piena upe ķīseļa krastos”.

Attēlu galerija
"Krusta griezums"

« Atpakaļ
Copyright © 2013 Open-Air Art Museum at Pedvale. All rights reserved.