Sākums > Jaunumi
Jaunumi
Par muzeju
Programma
Informācija
Attēlu galerija
Atbalstītāji
Rezidence
Ojārs Feldbergs
Ilgtermiņa darbības stratēģija
Iepirkumi
Aicinājums piedalīties akcijā "Latvijas akmens sēkla Izraēlā"
05.07.2009.

Visi labvēlīgi un radoši, cerībām, sapņiem un idejām bagāti cilvēki ir aicināti piedalīties akcijā „Latvijas akmens sēkla Izraēlā”, savus laba vēlējumus nododot akmenim, kas rudenī no Pedvāles ceļos uz Svēto zemi – Izraēlu.

Pirms diviem gadiem Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā tika uzsākta akcija – akmeņu audzēšana. Akmeņu audzēšana nozīmē ne tikai akmens sēklas – upes vai jūras oļa, neliela laukakmens, klintsbluķa šķembas – fizisku iedēstīšanu zemē, bet arī garīgu rituālu, kurā piedalās dēstītājs. Stādot akmeni, stādītājs iedomājas kādu savu ideju, vēlmi, vēstījumu, novēlējumu vai pateicību, kuru domās nodod akmens sēklai. Iestādot akmeni zemē, tajā pašā brīdī iecerētais tiek iestādīts arī stādītāja dvēselē. Atceroties un apdomājot ideju, kas tikusi iesēta zemē kopā ar akmeni, kā arī rīkojoties saskaņā ar iecerēto, stādījums tiek simboliski kopts, līdz ideja nobriest un atrod iespēju īstenoties dzīvē.

Divu gadu laikā, kopš Pedvālē uzsākta akmens audzēšana, īpašā laukā ir iestādīti neskaitāmi akmeņi. Šajā laukā savas akmens sēklas iestādījuši mākslinieki un Pedvāles viesi ne tikai no Latvijas, bet arī no citām pasaules valstīm: Igaunijas, Lietuvas, Somijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Dānijas, Holandes, Lielbritānijas, Vācijas, Francijas, Šveices, Argentīnas, ASV, Kanādas, Krievijas, Japānas, Ķīnas. Kopā ar akmeņiem šajā zemē ir iegūlušas visdažādāko cilvēku domas, idejas, vēlējumi un vēstījumi, un lauks ir audzis, ne tikai fiziski piepildot vagas ar akmens sēklām, bet arī bagātinot šo vietu garīgi. Stādījumu vietā notikušas mākslas performances un akcijas, ir attīstītas un pilnveidotas jaunas radošas idejas.

Kā akmeņu audzēšanas idejas autors esmu Pedvālē un arī ārpus tās īstenojis daudzas ar akmeņu stādīšanu saistītas performances un akcijas. Šajos mākslas projektos esmu aicinājis piedalīties citus māksliniekus, Pedvāles apmeklētājus, visus ieinteresētos. Akmeņu audzēšana ir arī dalīšanās ar akmens sēklām, idejām un laba vēlējumiem.

Pagājušajā rudenī es Pedvāles zemē iestādīju īpašu sēklu – no Negevas tuksneša Izraēlā atvestu akmeni, kas savas formas dēļ tiek saukts par tuksneša rozi. Šogad pavasarī, atmostoties dabai, Pedvāles akmeņu stādījumos pamodās arī kāda agrāk iesēta sēkla, un tā nobriedināja ieceri akmens sēklu no Pedvāles aizvest un pārstādīt Svētajā zemē – Izraēlā.

7. jūnijā, Pedvāles jaunās radošās sezonas atklāšanas laikā, nobriedusī Akmens sēkla svinīgi tika izcelta no zemes un eksponēta īpašā konstrukcijā. Tur tā atradīsies līdz 10. oktobrim, kad kopā ar mani tā dosies tālajā ceļā uz Svēto zemi. Šo akmeni es iestādīšu Izraēlas zemē, un līdz ar akmeni tur nokļūs arī visas akmenim uzticētās domas.

Kad mēs kaut ko stādām, mēs izvēlamies augsni un iekopjam to, jo katrai sēklai un katram stādam ir vēlama sava labvēlīga augsne. Stādot akmeni Izraēlā, mēs kopīgi iestādīsim akmens sēklu ne tikai citā ģeoloģiskā augsnē, bet arī tajā garīgi bagātajā kultūras slānī, kas vēsturiski pārklājis šo zemi. Šī zeme ir vairāku lielu reliģiju un neskaitāmu ticīgu cilvēku svētvieta, kurā kopā saplūst lūgšanas no visas pasaules. Līdz ar akmeni šajā lūgšanu zemē tiks iestādītas arī mūsu labās domas un cerības, un, mūsu rīcības kopta, šī sēkla augs ne tikai Latvijai, bet arī pasaulei.

Es aicinu visus labas gribas cilvēkus doties uz Pedvāli pie Latvijas akmens sēklas un būt ar to kopā, uzticēt tai savas domas, vēlējumus un vēstījumus.

Ir tik daudz labestības un mīlestības, ko mums vēlēt sev, citiem, Latvijai un pasaulei ar ticību, ka mūsu labās domas aug un piepildās.  

OJĀRS ARVĪDS FELDBERGS

Attēlu galerija 

« Atpakaļ
Copyright © 2013 Open-Air Art Museum at Pedvale. All rights reserved.