Sākums > Jaunumi
Jaunumi
Par muzeju
Programma
Informācija
Attēlu galerija
Atbalstītāji
Rezidence
Ojārs Feldbergs
Ilgtermiņa darbības stratēģija
Iepirkumi
Baltu vienības diena Pedvālē
24.09.2008.

Baltu vienotības apzināšanai un stiprināšanai, katru gadu 22. septembrī Latvijā un Lietuvā ir kopīgi svētki – abu valstu atzīta Baltu vienības diena. 1236.gada 22. septembrī notika Saules kauja, kurā baltu ciltis – lietuvieši un zemgaļi –, sakāva Zobenbrāļu ordeni. Tā bija diena, kas vienoja baltu ciltis.
Baltu vienotības dienā pilskalnos un svētkalnos Latvijā un Lietuvā tiek dedzināta uguns kā apliecinājums baltu vienotībai.

Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs atrodas Pedvālē –  senā baltu cilšu apdzīvotā vietā. Pirmo reizi tā vēsturiskos dokumentos minēta 1230. gadā. Tās senākais nosaukums ir Pidole, un tas sevī ietver norādes par vietu, kas senatnē bijusi svēta, svinama – kulta vieta. Par to liecina arī Pedvālē augušās Elku liepas stumbra un celma paliekas, kā arī svētavots. Pedvāle ir vieta, kurā mūsdienās satiekas dažādas kultūras, nacionalitātes, tajā notiek mākslas un kultūras vērtību radīšana, tādēļ mākslinieks Ojārs Feldbergs vēlas uzsvērt vienotības idejas nozīmīgumu.

Šajā dienā plkst. 20.00 mākslinieks Ojārs Feldbergs Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā īstenoja performanci „Baltais aplis”. Šim nolūkam tapa vides mākslas objekts, kuru veidoja aplis12m diametrā, kurš aptvēra Elku liepas celmu. Ap to, orientēti uz četrām debess pusēm, bija sakrauti ugunskuri. Saulei rietot un tautas dziesmām skanot, Ojārs rituāli aizdedza ugunskurus un cienāja ar Pedvāles pļavu zāļu tēju, kas vārīta Pedvāles svētavota ūdenī.

Attēlu galerija

« Atpakaļ
Copyright © 2013 Open-Air Art Museum at Pedvale. All rights reserved.