Sākums > Jaunumi
Jaunumi
Par muzeju
Programma
Informācija
Attēlu galerija
Atbalstītāji
Rezidence
Ojārs Feldbergs
Ilgtermiņa darbības stratēģija
Iepirkumi
Turpinās akmeņu audzēšanas eksperiments
10.09.2008.

Kopš 2007. gada Pedvālē notiek eksperimentāla akmeņu stādīšana un audzēšana. Tēlnieka Ojāra Feldberga vadībā šajā akcijā iesaistās arvien vairāk Pedvāles muzeja viesu.

2007. gadā tēlnieks Ojārs Feldbergs Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā uzsāka īpašu eksperimentu — akmeņu stādīšanu un audzēšanu. Vasaras laikā noskaidrojis, ka iestādītie akmeņi ir ilggadīgi, mākslinieks rudenī, sākoties salnām, lauku apdūmoja, un pārklāja to ar siltu siena segu.

Lai arī novembra sākumā uzkrita pirmais sniegs, ziema kopumā bija silta, bez sniega kupenām un sala. Tādēļ Ojāram radās uztraukums par iespējamo stādījumu izsušanu. Tuvojoties pavasarim Pedvālē ieradās Latvijas Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze un kopā ar Ojāru Feldbergu pārbaudīja akmeņu stādījumus. Tika konstatēts, ka akmeņi pārziemojuši labi un ir nobrieduši jaunajai sezonai.

Pavasaris ir laiks, kad dodamies uz vietējo tirgu iegādāties sēklas un stādus saviem mazdārziņiem. Turpinot 2007. gadā aizsākto, arī šogad Ojārs Feldbergs kopā Talsu mākslinieku grupu aktīvi izplatīja un tirgoja akmens stādus un sēklas gan Kuldīgā, gan Rīgas Centrāltirgū. 

Iestājoties siltam laikam, 1. maijā, izmantojot dedzināšanas paņēmienu, Ojārs Feldbergs kopā ar palīgiem noņēma siena segu akmens stādījumu laukam. Uguns liesmas kopā ar saulrieta mākoņiem veidoja krāsainu un skaistu saspēli.

Pēc segas noņemšanas Ojārs konstatēja, ka akmeņu stādījumus ir nepieciešams modināt no ziemas miega jaunai sezonai. Lai tam sagatavotos, tika veikti lauka kopšanas darbi. Palīgā nāca jau pieredzi ieguvušais Pedvāles traktorists Pēteris, kurš vagoja lauku un šim procesam uzmanīgi sekoja Pedvāles stārķis Gotfrīds.

Pedvāles muzeja 2008. gada radošās sezonas atklāšana „Akmens. Laiks” bija kā kreatīva akmeņu modināšana. Kopā ar dārzniekiem Ojāru un Zani, akmeņus modināja Laboratory of Stage Arts, Buto deju studija, Talsu Krūmu mākslinieku grupa, Argentīnas tango deju studija „Tangostudio”, „Akciju sabiedrība” un pasākuma viesi. Šajā dienā tika uzsākta arī akmeņu stādījumu papildināšana, dodot iespēju gan iegādāties, gan iestādīt izvēlēto stādu. 

Visas vasaras laikā eksperimentālajā akmeņu stādījumu laukā tika stādīti dažādi akmeņu stādi un sēklas. Starp stādītājiem bija gan mākslinieki Kardo Kosta (Spānija/Šveice), Vilnis Auziņš (Latvija), Ksavjers Kortada (ASV), Karls Billingslejs (ASV), Kenets Peins (ASV), gan Pedvāles viesi no Ķīnas, Šveices Holandes, Latvijas, Igaunijas un Krievijas. Arvien lielāku interesi par stādījumiem izrādīja arī Pedvāles muzeja apmeklētāji, kuri labprāt muzeja apskatē iekļāva arī akmens stādīšanas rituālu.

Lai cīnītos ar nezālēm, pagājušajā gadā Pedvālē no Vācijas ieradās Ingrīda fon Firksa — pēdējā Firkspedvāles muižas īpašnieka, barona Volfa fon Firksa mazmeita. Šogad šis darbs tika mehanizēts un to veica Pedvāles darbinieki Pēteris un Guntars.

Līdz pat sezonas noslēgumam 12. oktobrī, visi, kuri vēl nav paspējuši, ir aicināti doties uz Pedvāli, lai iestādītu arī savu mīlestības, vēlmju, lūgšanu, veiksmes vai kādu citu plašajā stādu un sēklu klāstā pieejamu akmeni.

Līdz pat nākamajam pavasarim Ojārs Feldbergs turpinās akmeņu stādījumu lauka uzraudzīšanas un kopšanas darbus.

Attēlu galerija

« Atpakaļ
Copyright © 2013 Open-Air Art Museum at Pedvale. All rights reserved.