Sākums > Jaunumi
Jaunumi
Par muzeju
Programma
Informācija
Attēlu galerija
Atbalstītāji
Rezidence
Ojārs Feldbergs
Ilgtermiņa darbības stratēģija
Iepirkumi
Jāņu nakts svinību norise Pedvāles muzejā
15.10.4000.
Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā, skanot dziesmām, pie liesmojošiem ugunskuriem ir aizritējušas Līgo vakara un Jāņu nakts svinības „Jāņu nakts dzelzs saule”.

Katru gadu Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā notiek radoša vasaras saulgriežu svinēšana. Tas ir kā rituāls, kas sakņojas vēsturiskās tradīcijās, bet tiek īstenots laikmetīgās mākslas formā. Šajā pasākumā liela nozīme ir uguns elementam, kas piedalās mākslas notikuma radīšanā. Arī šogad Jāņu naktī ar uguns palīdzību tika veidoti jauni mākslas darbi. Līdz ar citiem radošiem rituāliem tika lietas čuguna skulptūras. Šo sarežģīto radīšanas procesu vadīja tēlnieki Karls Billnigsejs un Kenets Peins no ASV. Kopā ar viņiem strādāja studenti no ASV un Igaunijas.

Saulei rietot, Jāņu nakts svinības atklāja tēlnieks Ojārs Feldbergs, aicinot māksliniekus un līgotājus piedalīties Jāņu ugunskura un čuguna kausēšanas krāsns rituālā iekuršanā.
Vispirms no čuguna kausēšanas krāsns, pie kuras atradās smilšu formā iespiests akmens atveids, svinīgi līdz Jāņu ugunskura vietai tika pavadīts atveidotais akmens un novietots uz sakrautā un Jāņu zālēm izrotātā ugunskura, zem kura atradās bedre.

Tieši saulrietā Ojārs Feldbergs aizdedzināja ugunskuru un, liesmām pieņemoties spēkā un skaujot akmeni, tēlnieks iededza lāpu un nodeva uguni Karlam Billingslejam, kurš to aiznesa līdz kausēšanas krāsnij un to svinīgi iekūra.
Jāņu ugunskuram pakāpeniski izdegot, tur novietotais akmens iegūlās zemes klēpī, bet rītausmā dzelzī tika atlieta tieši šī akmens forma.

Saullēktā ugunskura bedri aizbēra Pedvāles rituālā vīru skrējiena dalībnieki, tādejādi atvadoties no Jāņu nakts un dodot vietu īstajai saulei, kā arī iezīmējot vietu, kur tiks uzstādīta šajā naktī izlietā skulptūra Pedvāles Magnetīts (Lodestone of Pedvale). Tās autors ir Karls Billingslejs, un viņa darbs ir veidots kā īpaša zīme – dzelzs magnēts, līdzīgs senos laikos navigācijā izmantotajiem magnetītiem, kas tika lietoti kā kompasi. Skulptūra ir radusies atlejot formā laukakmeni, kas tika sadedzināts un apbedīts Jāņu nakts ugunskurā. Tagad šis dzelzs akmens kā liels magnēts iezīmēs vietu, kas pašam māksliniekam ir īpaša – Pedvāles parku.

Pasākuma „Jāņu nakts dzelzs saule” laikā čugunā tika lietas piecas skulptūras – Pedvāles Magnetīts (Karls Bilingslejs), Siriuss (Suņa zvaigzne) (Kenets Peins), Jāņu nakts dzelzs saule (Ojārs Feldbergs), Laika līnija (Jans Kars, Lindsija Brauna, Tods Novaks) un Renārs Kaupers (Marita Mardla, Miks Madisons, Matias Jakobs Sildniks, Līsa Dvojanska). Skatītāji varēja pārliecināties, ka čuguna skulptūru liešana ir smags, sarežģīts un brīžiem grūti prognozējams process. Mākslinieku radošā degsme un azartiskā darbošanās par spīti aukstajam vējam un lietum, iedvesmoja Jāņu svinētājus un palīdzēja sagaidīt rīta ausmu, kad notika pēc kārtas četrpadsmitais Pedvāles Jāņu rīta vīru rituālais skrējiens. Skaistumu un veselību vairojot, Pedvāles pielijušajās pļavās peldēties devās arī sievietes.

Kā Jāņu nakts atmiņu zīmes Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja ekspozīcijā paliks jaunās čuguna skulptūras, kas pilnībā pabeigtas un skatītājiem apskatāmas būs no 5. jūlija.

Attēlu galerija
« Atpakaļ
Copyright © 2013 Open-Air Art Museum at Pedvale. All rights reserved.