Sākums > Jaunumi
Jaunumi
Par muzeju
Programma
Informācija
Attēlu galerija
Atbalstītāji
Rezidence
Ojārs Feldbergs
Ilgtermiņa darbības stratēģija
Iepirkumi
Jāņu nakts dzelzs saule
15.10.3600.

Katru gadu Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā notiek radoša Līgo vakara un Jāņu nakts svinēšana. Tas ir kā rituāls, kas sakņojas vēsturiskās tradīcijās, bet tiek īstenots laikmetīgās mākslas formā. Šajā pasākumā svarīga ir uguns klātbūtne, turklāt uguns piedalās mākslas notikuma radīšanā. Arī šogad Jāņu naktī ar uguns palīdzību tiks veidoti jauni mākslas darbi.
Šī gada sezonas tēma Pedvāles muzejā ir „Akmens. Laiks”. Tēma veltīta akmenim kā mūžības, ilgstoša laika, saules mūža simbolam. Akmens mūžs, salīdzinot ar cilvēka dzīves laiku, ir gandrīz bezgalīgs, turklāt akmens sevī glabā pasaules radīšanas zīmes, atmiņas par laikiem, kad zeme vēl tikai veidojās.
„Jāņu nakts dzelzs saules” rituāls sāksies, aizdedzinot tēlnieka Ojāra Feldberga veidotu uguns skulptūru. Daļa karstās uguns dvēseles un ar nestuvēm tiks pārnesta uz dzelzs kasējamo krāsni, kurās uguns degs līdz rītam, kausējot auksto dzelzi. Uguns dvēseles ceļu pavadīs folkloras ansambļa „Urdze” balsis, aicinot klātesošos vienoties dziesmā.
Sezonas tēmas ietvaros Jāņu naktī paredzēts veidot skulptūras, kurās akmens savienojas ar metālu. Brīvā dabā, īpaši veidotās krāsnīs tiks kausēta dzelzs un lietas jaunas skulptūras. Dzelzs kausēšana brīvā dabā ir ilgs, bet vizuāli iespaidīgs un krāšņs process. Skatītāji varēs vērot liesmu, dzirksteļu un plūstoša metāla izrādi un jaunu mākslas darbu rašanos.
Skulptūru modeļus sākuši izgatavot un metālā Līgo naktī atlies tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs, mākslinieki no ASV— Karls Bilingslejs (Carl Billingsley) un Kenets Peins (Kenneth Payne) —, kas jau vairakkārt piedalījušies Pedvāles radošajos pasākumos, veidojot gan dzelzs skulptūras, gan citu materiālu objektus parka ainavā. Kopā ar šiem māksliniekiem strādās trīs jauni amerikāņu mākslinieki. Jāņu nakts dzelzs skulptūru liešanas iepriekšsagatavošanas darbus Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā mākslinieki  jau uzsāka 12.jūnijā. Pilnībā pabeigtas un uzstādītas skulptūras parkā būs apskatāmas no 28. jūnija. Tēlnieks Ojārs Feldbergs „Jāņu nakts dzelzs saules” ietvaros viedos skulptūru „Jāņu nakts dzelzs saule”, Karls Bilingslejs  - „Dzelzs. Ceļš. Akmens. Laiks” („Iron. Road. Stone. Time”), Kenets Peins – Suņa zvaigzne (Dog star, gr. val. Sothis [so- thee-us], jaunie mākslinieki – Jans Karss (Ian Carr), Lindsija Brauna (Lindsey Brown), Tods Novaks (Todd Nowak) – Laika līnija (Time line).
Pedvālē strādā arī studenti no Tallinas Mākslas akadēmijas - Marita Mardla (Marit Mardla),Miks Madisons (Mikk Madisson), Matiass Jakobs Sildniks (Matthias- Jakob Sildnik) un Līsa Dvojanska (Liis Dvojanski). Viņi čugunā atlies skulptūru ar nosaukumu "Renārs Kaupers".
Jāņu nakti noslēdzot un sagaidot uzlecošo sauli, notiks pēc kārtas jau četrpadsmitais Pedvāles Jāņu rīta vīru rituālais skrējiens, kuram vīri aicināti pulcēties 4.00. Savukārt sievas varēs doties rasas peldē Pedvāles pļavās, lai rituāli mazgātos gada visdziedinošākajā un atjaunojošākajā ūdenī, tādejādi vairojot savu veselību, skaistumu un dzīvesprieku.

Pasākuma „Jāņu nakts dzelzs saule” sākums 23. jūnijā plkst. 22.00
Pulcēšanās Pedvāles Jāņu rīta vīru rituālajam skrējienam un sievu peldei rasotā pļavā pie vides mākslas objekta „Melnais caurums” 24. jūnija rītā plkst. 4.00.

« Atpakaļ
Copyright © 2013 Open-Air Art Museum at Pedvale. All rights reserved.