Sākums > Jaunumi
Jaunumi
Par muzeju
Programma
Informācija
Attēlu galerija
Atbalstītāji
Rezidence
Ojārs Feldbergs
Ilgtermiņa darbības stratēģija
Akmeņu stādījumi Pedvālē
05.10.2007.

2007. gada radošās sezonas „Akmens. Ainava” laikā Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā notiek īpašs eksperiments. Šo eksperimentu veic tēlnieks Ojārs Feldbergs, kurš savā radošajā darbā vienmēr interesējies par akmens īpašībām. Šogad mākslinieks Pedvāles Muzejā uzsācis akmeņu stādīšanu un audzēšanu.

Ojāra ideja ir stādīt zemē akmeņus un ļaut tiem augt gluži kā jebkuram parastam dārza augam. Viņš cer iegūt labu akmeņu ražu. Iespējams, ka pirmā raža varētu tikt novākta nākamgad. Tā kā šis ir eksperiments, Ojārs vēl nav gluži pārliecināts par īsto laiku jauno akmeņu novākšanai.

Šis neparastais eksperiments sākās 2. jūnijā — Pedvāles jaunās sezonas atklāšanas laikā, un turpinās vēl joprojām. Uzsākot eksperimentu, sezonas „Akmens. Ainava” atklāšanas pasākumā ikvienam muzeja apmeklētājam bija iespēja piedalīties akmeņu stādīšanas talkā. Tās laikā tika izveidoti stādījumi apmēram 1000 kvadrātmetru platībā, kur akmeņi sastādīti glītās, taisnās vagās.

Gluži kā jebkurš parasts dārzs arī akmeņu lauks ir regulāri jākopj, lai iegūtu labu ražu. Šo vērienīgo darbu galvenokārt pats Ojārs, bet viņam palīdz arī dažādi speciālisti. Viens no galvenajiem palīgiem it Pedvāles traktorists Pēteris. Strādājot Pedvāles Muzejā, traktorists ir pieradis pie mākslinieku dīvainībām, un viņu vairs nepārsteidz tādi uzdevumi kā lauka aršana akmeņu stādīšanai.

Ojārs regulāri pārbauda stādījumus un uzmanīgi vēro visas pārmaiņas akmeņu uzvedībā. Eksperiments ir noslēpumains, un mākslinieks par rezultātiem klusē. Vienīgi paša mākslinieka darbības akmeņu stādījumu laukā liecina par to, ka eksperiments turpinās viņa stigrā vadībā.

22. jūlijā pēc kārtējās stādījumu pārbaudes Ojārs secināja, ka novērojami daži bojājumi un nepieciešami uzlabojumi labvēlīgu augšanas apstākļu nodrošināšanai. Pēc rūpīgām pārdomām akmeņkopis nolēma radušos defektus novērst aplaistot stādījumus ar dabīgo karbamīdu.

Pagājušās vasaras laika apstākļi veicināja nezāļu augšanu, kuras bija pārņēmušas izmēģinājuma lauciņu, liedzot saules stariem piekļūt zemes virskārtai. Lai piedalītos savairojušos nezāļu ravēšanā, 10. augustā Pedvālē no Vācijas ieradās Ingrīda fon Firksa — pēdējā Firkspedvāles muižas īpašnieka, barona Volfa fon Firksa mazmeita. Uzzinājusi par Ojāra Feldberga radošo eksperimentu, viņa pieteicās brīvprātīgi piedalīties šajā projektā.

Tā kā akmeņu stādīšana nav atkarīga no gadalaika vai mēness fāzēm, tad lauciņa vagas visu vasaru tika papildinātas jauniem stādiem un sēklām. Piemēram, jūlija beigās Pedvālē divas nedēļas strādāja lietuviešu tēlnieks Mindaugs Navaks. Strādājot pie sava darba „Sija” veidošanas, viņš darba procesā ieguva arī klonētu akmens stādu, kuru, pirms došanās mājup, iestādīja izmēģinājuma lauciņā.

Stādījumus papildināja arī kāds jaunlaulāto pāris, kurš bija iegriezies Pedvālē savā kāzu dienā.


Ņemot vērā to, ka eksperimentā iesaistās Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja apmeklētāji, Ojārs nolēma paplašināt sava eksperimenta apjomus un uzsākt akmens sēklu izplatīšanu. Pirmā lielā akmeņu sēklu izplatīšanas akcija notika 18. augustā Talsos, Dižmāras tirgū, kur pats dārznieks kopā ar Talsu Krūmu grupas māksliniekiem ikvienam interesentam piedāvāja dažādu šķirņu akmeņu sēklas un stādus. Par nelielu PATEICĪBU ikviens akmeņkopības uzsācējs varēja iegādāties mīlestības, vēlmju un lūgšanu akmeņu sēklas, kā arī lielākus un mazākus akmeņu stādiņus kaklakmeņiem un veiksmes akmeņiem. Pieejamas bija arī citas neparastas šķirnes dzīves labajiem un sliktajiem brīžiem.

Tuvojoties aukstajam laikam Ojārs jau sācis plānot izmēģinājuma lauciņa ieziemošanas procesu. To paredzēts veikt 27. oktobrī. Bet līdz tam vēl ir nedaudz laika, tādēļ visi akmeņkopībā ieinteresētie tiek aicināti apmeklēt Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeju, kur var iegādāties akmeņu sēklas un stādus gan stādīšanai uz vietas Pedvālē, gan līdzi vešanai, lai audzētu savā piemājas dārziņa vai kādā puķu podā. Pedvālē uz vietas tiek sniegta arī pilnīga informācija un var iegūt praktisku pieredzi šajā neparastajā dārzkopības veidā.

Attēlu galerija

« Atpakaļ
Copyright © 2013 Open-Air Art Museum at Pedvale. All rights reserved.